پنج گام برای کاهش استرس گرمایی در گاوهای شیری

پنج گام برای کاهش استرس گرمایی در گاوهای شیری

در گاوهای شیری علائم استرس گرمایی با نزدیک شدن شاخص THI به عدد ۶۸ شروع می شود. که بسیار پایین تر از نقطه ای است که انسان شروع به احساس استرس گرمایی می کند. دمای مناسب برای گاو بین ۵ تا ۲۵ درجه سانت گراد با رطوبت مناسب است. در این نقطه از شاخص گاو ها شروع به افزایش سرعت تنفس و دمای بدن، کاهش مصرف خوراک و کاهش عملکرد در تولید شیر و تولید مثل می کنند. در موارد شدید استرس گرمایی، گاوها شروع به تنفس با دهان باز می کنند که به آن نفس نفس زدن حرارتی نیز می گویند. راحت نگه داشتن گاوها در شرایطی که از استرس گرمایی رنج می برند می تواند از دست دادن شیر و عملکرد تولید مثل را به حداقل برساند، افزایش زمان ایستادن گاو و افزایش ضایعات جدید پنجه را به حداقل برساند و وزن تولد گوساله را حفظ نماید.

پیامدهای استرس گرمایی

  • کاهش تولید شیر
  • سیستم ایمنی ضعیف تر
  • رسوب چربی شیر
  • افزایش بیماری های اسیدوز شکمبه، لنگش، ورم پستان
  • کاهش نرخ باروری

۵ مرحله مدیریت استرس گرمایی

۱. اطمینان حاصل کنید گاوها آب کافی در دسترس دارند.

اطمینان از دسترسی آسان گاوها به آب، اولویت اصلی در کاهش استرس گرمایی است. هنگامی که گاوها از استرس گرمایی رنج می برند، مصرف آب بین ۲۰ تا ۲۰۰ درصد افزایش می یابد

در زیر چند روش برای بهینه سازی مصرف آب گاوها آورده شده است:

  • اطمینان از عمق آب حداقل ۱۲ سانتی متر در آبخوری
  • فضای در دسترس حداقل ۳۰ سانتی متر برای هر گاو را فراهم کنید.
  • اطمینان از جریان آب مناسب برای پاسخگویی در اوج تقاضا
  • تمیز نگهداشتن آبخوری

۲. نصب مه پاش در محل نگهداری گاوها

خنک نگه داشتن گاوها در محل نگهداری به آنها کمک می کند تا بهره وری بیشتری داشته باشند و همچنین از استرس گرمایی جلوگیری کند. تحقیقات نشان می دهد که گاوهایی که به درستی خنک می شوند می توانند ۰.۸ تا ۲.۳ کیلوگرم شیر بیشتر در روز تولید کنند.

قطرات آب به اندازه‌ای بزرگ باشند که در پوست گاو خیس بخورند، زیرا قطرات بسیار کوچک فقط یک لایه عایق روی سطح مو ایجاد می‌کنند و باعث می‌شوند که آنها حتی داغ‌تر شوند.

مه پاش باید در شاخص ۶۸ به بالا فعال شود. و تناوب خیساندن با افزایش دما افزایش یابد. در محیط های مرطوب، ترموستات باید طوری تنظیم شود که زودتر و مکرر خیسانده شود.

اندازه سیستم مه پاش باید به گونه ای باشد که ۱.۳ لیتر آب به ازای هر گاو در هر چرخه خیساندن فراهم کند. آبپاش ها باید پشت گاو را خیس کنند و سپس متوقف شوند تا آب قبل از شروع چرخه دیگر تبخیر شود.

سیستم های آبپاش کم فشار باید اسپرینکلرها را به طور متناوب روشن و خاموش کنند. پاشیدن مدام، آب را هدر می دهد  و کمکی به خنک شدن گاو نمی کند. گاوها وقتی آبپاش ها خاموش هستند و آب تبخیر می شود خنک می شوند. لوله‌کشی برای سیستم‌های آبپاش کم فشار باید به اندازه کافی بزرگ باشد تا آب را به دورترین فاصله از منبع آب به آبپاش برساند.

 

۳. فن ها و تهویه کافی 

نصب فن ها حرکت هوا را بهبود می بخشد اما تهویه را بهبود نمی بخشد. برای اینکار پنکه ها را باید در محل نگهداری، بالای  آخور قرار داد. هواکش ها باید به طور مداوم در دمای ۱۸ درجه سانتیگراد کار کنند تا سرعت هوایی ۸-۱۳ کیلومتر در ساعت را بر فراز گاوها، در راستای جریان بادهای غالب فراهم کنند. فن ها را به طور مناسب فاصله دهید و جریان هوا را به سمت پایین به سمت گاو زاویه دهید. استفاده از خیس کن ها و فن ها بیشترین تاثیر را دارد. اگر نمی توانید از هر دو استفاده کنید، باید از اسپرینکلرهای کم فشار استفاده کنید که خنک تر از فن ها به تنهایی هستند.

 

۴. ایجاد سایه کافی

سایه می تواند به کاهش بار حرارتی خورشیدی کمک کند و یکی از اولین توصیه ها برای کمک به گاوهای شیرده و گاوهای خشک برای مدیریت بار گرمایی خود در هوای گرم است. محل نگهداری گاو ها با تهویه مناسب و سوله ها گزینه های خوبی برای ایجاد سایه هستند. گزینه‌های ساختار سایه‌ای متعددی از سوی تامین‌کنندگان ساختمان وجود دارد.هنگام ایجاد سایه، مهم است که سایه زیادی برای همه حیوانات به طور همزمان و بدون ازدحام فراهم کرد که حدود ۱۲ مربع برای هر حیوان توصیه می شود.

۵. جلوگیری از ازدحام گاوها

هنگامی که گاوها از استرس گرمایی رنج می برند، به طور غریزی به دنبال مکانی تاریک برای فرار از گرما می گردند. این باعث می شود که حیوانات به هم برسند و استرس بیشتری ایجاد کنند. برای جلوگیری از جمع شدن گاوها، دسترسی به مقدار زیادی آب تمیز و شیرین در چندین مکان ضروری است. باید سرعت هوای کافی برای خنک کردن گاوها در هر دو ناحیه استراحت و نگهداری گاو وجود داشته باشد.

استفاده از سنسور اندازه گیری شاخص THI

برای مدیریت و ارزیابی سیستم های خنک کننده و آبپاش در خنک کردن و کاهش استرس گرمایی گاو می توانید از سنسور های بی سیم اندازه گیری دما و رطوبت که شاخص THI را اندازه گیری می کنند در بهاربند ها و سالن های نگهداری دام استفاده کنید. این سنسورها بی سیم بوده و با استفاده از موبایل یا کامپیوتر شرایط محیطی محل نگهداری دام را می توان به صورت آنلاین رصد کرد و با کمک این اطلاعات، فن ها و مه پاش ها را بهینه کنید.

اشتراک گذاری:

مقالات مرتبط

محصولات